Fodbold

Et besøg i Bélesta kan lige så vel være natur, vandreture og god mad – som det også kan omhandle nogle gode og spændende sportsoplevelser.

I Frankrig spilles der meget rugby, og specielt Sydfrankrig har en forkærlighed til spillet.
I Danmark er rugby stadig en forholdsvis ukendt sportsgren for mange, så derfor anbefaler vi, at I tager en tur til Perpignan, hvor I kan se klubben USAP Perpignan spille kamp. Der er  stemning og kampgejst til deres kampe, og det er en rigtig god oplevelse.

Klubben blev grundlagt i 1902 som AS Perpignan, skiftede navn til US Perpignan i 1919 og fik dens nuværende navn i 1933. USAP Perpignan spiller på Stade Aimé Giral,  hvor 14.593 tilskuere har mulighed for at heppe på deres hold. Klubbens farver er rød og guld
(Sang et Or), afledt af det Catalanske flag, Senyera.

Pro D2, A Perpignan, les penyes croient de nouveau en l'Usap - Pro D2  2013-2014 - Rugby - Rugbyrama  Stade Francais' Juan Martin Hernandez tackles Perpignan's fly-half Dan  Carter | Rugby Union | Photo | ESPN Scrum

Billetterne kan købes på USAP Perpignans hjemmeside.

Hvis man er glad for fodbold, og specielt FC Barcelona, tager det kun ca. 2½ times at køre fra huset til Camp Nou, FC Barcelonas hjemmebane. Hvis man gerne vil undgå selv at sidde bag rettet, kører der tog direkte fra Perpignan til Barcelona. Ved ankomst til Barcelona er det nemt at komme rundt med metroen – og ud til stadion. Kampene spilles ofte sent på aftenen, men heldigvis er flere af hotellerne i Barcelona til at betale sig fra.

Dream Barcelona Squad for 2020/21: Including Signings, Transfers Out &  Squad Numbers | 90min

Billetter købes på FC Barcelonas hjemmeside.

Hvis Barcelona ikke lokker, kan turen i stedet gå til Girona, hvor det lokale fodboldhold også er spændende at følge. Girona ligger ca. 1½ times kørsel fra huset, og billetter kan ligeledes købes på klubbens hjemmeside.

Der er desværre ikke – på nuværende tidspunkt – nogle franske hold inden for køreafstand, men heldigvis er fodbold konstant under udvikling, så hvem ved…

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Google photo

Du kommenterer med din Google konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s